Přerušení provozu dne 27. 11. 2023

Z důvodu rozhodnutí všech zaměstnanců školy o účasti na jednodenní výstražné stávce pořádané Českomoravským odborovým svazem pracovníků ve školství bude provoz základní i mateřské školy přerušen dne 27. 11. 2023. Níže v příspěvku naleznete v příloze i vyjádření ČMOS PŠ.

Vážení rodiče,

po dlouhém zvažování se i zaměstnanci naší školy rozhodli zapojit do stávky plánované na 27. 11. Jsme si plně vědomi, že Vám naše rozhodnutí zkomplikuje situaci. Bohužel však v tuto chvíli nevidíme jinou možnost, jak veřejně upozornit na to, jak se chystané vládní změny odrazí ve školství a zejména v budoucnosti Vašich (našich) dětí.

V první řadě chceme prezentovat, že nejde o výši učitelských platů! Věřte, že kvůli nim bychom nestávkovali.

Bohužel zatím nevíme přesně, jak se všechny plánované změny dotknou přímo naší školy, protože konkrétní rozpočet z MŠMT se dozvídáme až zhruba v únoru. Jedna z velmi citelných změn, které by měly nastat, se týká PHmax a zde už situace známá je. Chtěla bych zdůraznit, že právě změna ohledně PHmax je asi tím největším důvodem našeho vstupu do stávky, protože nám vadí, že se jedná o změnu, která bude mít přímý vliv na kvalitu výuky vašich dětí ve všech školách.

PHmax se stanovuje pro každou školu a je to počet hodin přímé pedagogické činnosti, které může škola využít. PHmax naší základní školy je 69 hodin. Vláda deklaruje, že ne všechny školy PHmax plně využívají, a že na základních školách dojde k poklesu o 6 %. Naše škola ho využívá plně a klesnout by nám dle nové vyhlášky (bude-li schválena) měl o 6 vyučovacích hodin. To je dokonce celých 10 % hodin, ve kterých by naši žáci přišli o výhody malých skupin při výuce některých předmětů. Obecně se dá říci, že touto změnou utrpí zejména výuka cizích jazyků a IT, kde se třídy typicky dělí na poloviny, ale může jít i o výuku odborných předmětů na vyšších stupních vzdělávání. Je na každé škole, jak výši PHmax využívá, další příklady jsou uváděny v denním tisku.

V důvodové zprávě k vyhlášce o změně PHmax se uvádějí možné dopady změn. Jedním z dopadů, který je v této zprávě uveden je možnost zániku malých škol. Upřímně mi jde mráz po zádech, jak schvalováním může projít dokument s takovouto připomínkou. Zánik jakékoliv školy v malé obci pro mne totiž představuje možnost ohrožení „života obce“ jako takového. Kam se poděje pocit, že patřím do této obce, kam se ztratí vzpomínky na společně strávený čas „po škole“, když se žáci z velké školy rozjedou po vyučování po malých skupinkách do svých obcí? Kdo bude vítat občánky a zpívat maminkám? Kde se budou babičky a dědečkové radovat z vystavených obrázků našich žáků?

Naše vláda deklaruje také snížení počtu úvazků provozních zaměstnanců. Má jít o úvazky, které nejsou využívány. V tisku je dostupná informace, že úvazky nejsou využívány často proto, že odměna, která je za ně nabízena, je tak nízká, že se jen těžko obsazují. Je pravda, že nejvyšší plat, kterého provozní zaměstnanci dosahují, se pohybuje do výše 23 500,- hrubého. Paradoxem je, že nejnižší stupně platové tabulky nedosahují výše minimální mzdy. Proto jsou tito zaměstnanci zařazováni, díky výjimce, rovnou do nejvyššího stupně. Lidově řečeno je to tak, že když ve dvaceti letech nastoupíte ve školství jako uklízečka či kuchařka, máte nárok na stejnou mzdu jako kolegyně, která tam již dvacet (třicet, čtyřicet) let pracuje. A s touto mzdou vydržíte až do důchodu.

Vážení rodiče, přijměte omluvu za komplikace, které Vám naše stávka přinese. Věříme však, že v tuto chvíli je nutné ukázat, jaký je názor škol na celou situaci.

Děkuji za pochopení

Za kolektiv Základní školy a Mateřské školy Kařez